تبلیغات
مهربانی کی سر آمد ... مهربانان را چه شد؟ - یلدا
مهربانی کی سر آمد ... مهربانان را چه شد؟
زندگی یعنی : آمدن، رفتن، دویدن، عشق ورزیدن، در غم انسان نشستن، یا بپای شادمانی های مردم پای كوبیدن، كار كردن كار كردن، آرمیدن...

شب زیبا وخاطره انگیز یلدا

 

چه كسی برای نخستین بار شب یلدا را شناخت؟ و چرا یلدا؟ آیا همه می دانستند كه آن شب به خاطر كوتاهی روزش طولانی است یا فكر می كردند كه شب یلدا یك شب استثنایی است كه از روز بعدش چند ساعتی می دزدد! آداب و رسوم و سنت های دلنشین ایران زمین، در اعماق قلب توده مردم ریشه ای استوار دارد.

ایرانیان قدیم شادی و نشاط را از موهبت های خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از پدیده های اهریمنی می پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوری و شب یلدا و سنت های دیگر در واقع بیانگر این حقیقت است كه ایرانیان پس از رهایی از بیدادگری و ستم به شكرانه بازیافتن آزادی، جشن برپا می ساختند و پیروزی نیكی بر بدی و روشنایی بر تاریكی و داد بر ستم را گرامی می داشتند.

شب یلدا نیز یكی از این موارد است. در دوران كهن، شب مظهر تاریكی و تباهی و وحشت بوده و اغلب سعی می كردند كه شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پلیدی و تباهی در آن راه نیابد. شب یلدا طولانی ترین شب ها است. یعنی تسلط تاریكی بر زمین از تسلط نور خورشید و روشنایی می كاهد. و چون فردای این شب روشنایی بر ظلمت غالب و روز طولانی می شود، ایرانیان تولد دوباره خورشید را كه مظهر روشنایی است جشن می گیرند. یلدا از نظر معنی معادل با كلمه نوئل از ریشه ناتالیس رومی به معنی تولد است و نوئل از ریشه یلدا است. رسم شب یلدا در میان مردم همیشه پابرجا بوده و خواهد بود. در این شب فامیل، دوستان، همسایگان دور هم جمع می شوند.

آجیل مخصوص، انواع و اقسام میوه های زمستانی، به خصوص هندوانه و انار، و از كارهای اساسی فال حافظ است. هندوانه حتی سفید و بی مزه اش می چسبد. انگار اگر هندوانه در شب چله نباشد آن شب طولانی ترین شب نمی شود!

در شب همیشه برفی چله، طبق رسوم معمول در همه جا، فامیل در خانه بزرگ فامیل گرد هم می آمدند و تنقلات می خوردند. فال حافظ و داستان های هزار و یك شب، نقل پیران از گذشته و ... به این ترتیب در شب چله بیشتر از هر شب دیگری بیدار می مانده اند و آن شب به نظرشان طولانی ترین شب سال بود.

ذكر شب یلدا و مناسبت آن با میلاد حضرت مسیح در ادبیات كهن ایران نیز بسیار آمده است. حافظ شیرین سخن هم در اشعارش اشاره ای به این شب دارد.

صحبت حكام ظلمت شب یلداست                     نور ز خورشید خواه بو كه برآید.

ابوریحان بیرونی هم در كتاب آثار الباقیه درباره یلدا می نویسد: «این شب در مذهب رومیان عید یلداست و آن میلاد مسیح است. به جاست كه ما نیز گرامی و زنده اش بداریم. كه در نهاد و آداب و سنت ما ایران، دنیایی از فلسفه، حكمت و زیبایی نهفته است.»


طبقه بندی: شعر، 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 29 آذر 1385 توسط شجاعی نیا


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوندهاي روزانه
آمار سايت